Lovrakovi pisci: U Veliki Grđevac stigli nadareni školarci iz cijele Hrvatske, učili pisati od najboljih
12. 04. 2024.
Knjige, koje nas vode u svjetove mašte i pružaju osjećaj prijateljstva, odavno su prepoznate kao izvor inspiracije, a njihov značaj dodatno je naglašen na 2. susretu Lovrakovih pisaca, koji je održan u Športsko-rekreacijskom centru „Kukavica“. Organizirali su ga Kulturni centar „Mato Lovrak“ i Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade, a okupio je nagrađivane pisce i brojne osnovnoškolce kako bi zajedno istražili svijet književnosti.
Zvjezdana Galkowski, ravnateljica KUC-a „Mato Lovrak“, pojasnila je važnost ove manifestacije. Naime, u Velikom Grđevcu se već više od tri desetljeća održavaju Lovrakovi dani kulture, a jedna od tradicija je dodjela nagrade „Mato Lovrak“ za najbolji roman za mladež.
-Ta je nagrada do sada otišla u ruke više od 30 književnika, a svrha ove manifestacije je da upravo ti nagrađeni pisci budu mentori novim generacijama, prenoseći im svoja iskustva i ljubav prema književnosti. Cilj nam je da pisci svojim mentorstvom potaknu djecu na čitanje i pomognu im da prepoznaju što bi ih moglo inspirirati u njihovim književnim pothvatima – kazala je Galkowski.
Poznate lektire
Andrea Prugovečki Klepac, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i obrazovanje Bjelovarsko-bilogorske županije, istaknula je značaj Kulturnog centra „Mato Lovrak“ kao jedine javne kulturne ustanove u županiji koja djeluje i kao promotor kulturnog i kreativnog turizma. Naglasila je važnost očuvanja kulturne baštine koja obogaćuje lokalnu zajednicu i promovira lokalnu kulturu u širem kontekstu.
-Knjige Mate Lovraka i Slavka Kolara već su dio školskih lektira i sastavni su dio odrastanja mnogih učenika, a upravo ta baština koju imamo važna je za prepoznatljivost našeg kraja – zaključila je pročelnica Klepac.
U susretu je sudjelovalo sedamdesetak učenika od trećeg do osmog razreda, iz trinaest osnovnih škola iz cijele Hrvatske koji su kroz razgovor s poznatim književnicama Snježanom Višnjić Babić i Melitom Rundek imali priliku saznati kako je nagrada „Mato Lovrak“ utjecala na njihov književni put. Književnica Snježana Višnjić Babić, predsjednica Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade, podijelila je svoja razmišljanja o tome kako je nagrada došla u presudnom trenutku u njezinu životu i potaknula je na daljnje književno stvaranje. Naglasila je važnost razgovora, promatranja i slušanja kao ključnih izvora inspiracije.
Inspiracija je oko nas
-Ne čekamo inspiraciju da nam dođe sama od sebe – ona dolazi iz svakodnevnog života i onoga što nas okružuje, posebno kroz vaša iskustva i probleme – kazala je Višnjić Babić okupljenoj djeci.
Književnica Melita Rundek, koja je dvaput osvojila nagradu „Mato Lovrak“, podijelila je koliko su Lovrakove knjige obilježile njezino djetinjstvo. Posebno je istaknula knjigu „Družba Pere Kvržice“ koja je kroz priču o zajedništvu snažno utjecala na njezin pogled na život i prijateljstvo. Djeci je objasnila koliko je čitanje važno za razvoj i artikulaciju osjećaja.
-Čitanje pomaže da bolje razumijemo svijet i rješavamo vlastite probleme, a knjige koje nam nešto znače često postaju naši prijatelji za cijeli život – dodala je Rundek.
Događaj je imao i posebnu atrakciju – susret s „Matom Lovrakom“, kojeg je utjelovio interpretator Slaven Klobučar. Njegovo pojavljivanje razveselilo je djecu i dodatno ih približilo autoru čija su djela obilježila generacije čitatelja. Nakon susreta s Lovrakom, uslijedilo je predstavljanje zbirke njegovih feljtona „Bjelovarom, stazama djetinjstva“. Ravnateljica Državnog arhiva u Bjelovaru, Martina Krivić Lekić, i knjižničarka Medicinske škole Bjelovar, Zorka Renić, predstavile su ovu zbirku koja donosi uvid u Lovrakove gimnazijske dane i sjećanja na Bjelovar.
Podrška Ministarstva
Poslijepodnevni program uključivao je radionice kreativnog pisanja i storytellinga, koje su vodile Snježana Babić Višnjić i Sandra Vukoja, poznata kao „bajkopričalica“. Kroz radionice, djeca su stekla nove vještine pripovijedanja i izražavanja svojih misli, što im može biti vrijedno iskustvo u daljnjem obrazovanju i razvoju ljubavi prema književnosti.
Ova manifestacija, koja se održala uz podršku Bjelovarsko-bilogorske županije i Općine Veliki Grđevac te uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija, dokazala je da književni susreti i dalje privlače mlade čitatelje i pomažu im otkriti ljepotu pisane riječi. Ravnateljica Galkowski već ima planove za buduće susrete, s nadom da će sljedeće godine okupiti još više sudionika i uključiti srednje škole.
-Korak po korak, gradimo manifestaciju koja će, vjerujem, stvarati nove generacije Lovrakovih pisaca – zaključila je Galkowski, ohrabrena uspjehom ovogodišnjeg susreta.
Aktualno - Sve